Futsalowa dominacja
Wpisał Łukasz Samek
Poniedziałek, 30. Listopad 2015 12:09
W piątek 13 listopada futsalowa Reprezentacja Polski przyleciała do Anglii na dwa spotkania towarzyskie z drużyną Albionu. Nasi Reprezentanci zostali zakwaterowani w hotelu Hilton na terenie jednego z najnowocześniejszych obiektów treningowych na świecie – St. George’s Park.

Kompleks sportowy został oddany do użytku w 2012 roku a jego budowa pochłonęła 105 milionów funtów. Na 130 hektarach znajduje się 13 boisk, zadaszone pełnowymiarowe boisko oraz boisko do futsalu. Renoma ośrodka powoduje, że wiele najlepszych drużyn w Europie właśnie tam przygotowuje się do sezonu bądź do kluczowych pojedynków. W St. George’s Park trenowali już zawodnicy m.in. FC Barcelona, Benfica Lizbona, FC Porto, Galatasaray Stambuł, AS Monaco, Chelsea, Manchester City czy Newcastle United. Z ośrodka korzystają wszystkie reprezentacje piłkarskie Anglii przygotowujące się do meczów międzypaństwowych. Reprezentacja Polski w futsalu miała więc stworzone wyśmienite warunki by przygotowywać się do zbliżających się spotkań w ramach eliminacji do MŚ.

W sobotę 14 listopada doszło do spotkania pomiędzy zespołami Anglii i Polski. Zanim jednak na parkiecie zameldowali się zawodnicy obydwu drużyn, mecz pokazowy rozegrała reprezentacja Anglii do lat 23 z drużyną występującą w FA National Futsal Super League, Birmingham Futsal Club.

Punktualnie o godzinie 16:00 miejscowego czasu rozpoczął się mecz pierwszych reprezentacji. Polacy rozpoczęli w składzie: Krzyśka, Pater, Zastawnik, Krawczyk i Kriezel. Pierwsza połowa mimo wielu dogodnych sytuacji dla Biało-Czerwonych przez długi okres nie przynosiła pożądanego efektu w postaci bramki. Dopiero w 19 minucie nasi zawodnicy mogli cieszyć się z prowadzenia. Zawodnik na co dzień występujący w Red Devils Chojnice, Tomasz Kriezel przejął na połowie boiska niedokładnie zagraną piłkę przez Agona Rexha, popędził w stronę bramki Anglików i idealnie wyłożył piłkę do nadbiegającego Adriana Skrzypka. Zawodnik Red Dragons Pniewy pewnie pokonał bramkarza gospodarzy zdobywając tym samym bramkę w swoim debiucie.

Polscy zawodnicy razili nieskutecznością i mimo wielu znakomitych sytuacji nie mogli znaleźć sposobu na Thomasa Dennisa. W meczu nie brakowało walki i na pięć minut przed końcem spotkania obie drużyny miały na swoim koncie po pięć przewinień. W 37 minucie Anglicy popełnili kolejne przewinienie i sędzia nakazał przedłużony rzut karny. Pewnym egzekutorem okazał się Adrian Pater i Polacy mogli się cieszyć dwubramkowym prowadzeniem. To jednak nie był koniec emocji. Anglicy wycofali bramkarza i na 18 sekund przed końcem spotkania Ian Parkes zdobył bramkę kontaktową. Kapitan Anglików wykorzystał dobre zagranie Richarda Warda, zdobywając jak się później okazało bramkę honorową. W całym spotkaniu Anglicy stworzyli sobie kilka bardzo dogodnych sytuacji ale nie potrafili znaleźć sposobu na świetnie dysponowanego w tym dniu bramkarza Polaków. Udane interwencję golkipera AZS UŚ Katowice nie umknęły uwadze obserwatorom spotkania i to właśnie Rafał Krzyśka został wybrany zawodnikiem meczu. Swój debiut zaliczył Krzysztof Piskorz.

Na niedzielę 15 listopada zaplanowano drugie spotkanie. Zanim jednak naprzeciw siebie stanęły reprezentacje obydwu krajów, rozegrano turniej w którym wzięli udział najbardziej uzdolnieni zawodnicy angielscy w wieku 16-19 lat.
Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski zdecydował się na dwie zmiany w wyjściowej piątce. Tym razem Biało-Czerwoni wyszli w składzie: Nawrat, Pater, Zastawnik, Mikołajewicz oraz Kriezel. Ze względu na kontuzję w spotkaniu nie zagrał Krzysztof Piskorz. Pierwszą bramkę w meczu zdobył kapitan „Orłów” Igor Sobalczyk. Niecałą minutę później wynik spotkania podwyższył z rzutu wolnego Łukasz Biel. Piłka po jego strzale odbiła się nieznacznie od muru i zaskoczyła bramkarza Anglików. Było to pierwsze trafienie Biela w seniorskiej reprezentacji. Max Kilman odpowiedział trafieniem dla gospodarzy. Na ponad minutę przed zakończeniem pierwszej połowy Tomasz Kriezel zdobył trzecią bramkę dla Polski, wykorzystując podanie od Marcina Mikołajewicza. Do przerwy Polacy schodzili z parkietu z dwubramkową zaliczką. Tuż po wznowieniu gry po dobrze rozegranym rzucie rożnym Igor Sobalczyk cieszył się ze swojej drugiej bramki w tym meczu. Polacy nie zwalniali tempa. Po jednej z akcji Anglików Nawrat szybkim wyrzutem piłki uruchomił Tomasza Kriezela, który pewnym strzałem pokonał bramkarza Anglików. Pewne zwycięstwo Polaków przypieczętował Mikołaj Zastawnik, dla którego był to pierwszy gol w seniorskiej reprezentacji. Po tej bramce Anglicy wycofali bramkarza lecz nie byli w stanie pokonać pewnie broniącego Nawrata. W końcówce spotkanie Adrian Pater miał jeszcze szanse podwyższyć prowadzenie Polaków, ale nie trafił w bramkę z przedłużonego rzutu karnego. Ostatecznie w drugim spotkaniu Polacy pewnie pokonali Anglików 6:1.

Dwumecz pomiędzy zespołami Anglii i Polski był ostatnim sprawdzianem dla obydwu reprezentacji przed zbliżającymi się w grudniu spotkaniami eliminacyjnymi do Mistrzostw Świata. Obydwa spotkania z trybun oglądał Jorge Braz, trener reprezentacji Portugalii, która jest naszym pierwszym przeciwnikiem w eliminacjach do MŚ.
Spotkania w St. George’s Park rozgrywane były przy pełnych trybunach, a Biało-Czerwonych wspierała duża grupa polskich kibiców.

„Uważam, że był to dla nas bardzo wartościowy sprawdzian, a zarazem ostatni etap przed czekającymi nas niebawem meczami eliminacyjnymi do MŚ. Podsumowując grę polskiej reprezentacji, niewątpliwie cieszą dwa zwycięstwa oraz to, iż staraliśmy się możliwie najlepiej realizować przedmeczowe założenia. Brakowało w wielu sytuacjach skutecznego zakończenia akcji, precyzji, dokładności, a także lepszych rozwiązań, ale będziemy dalej ciężko pracować i głęboko wierzę, że przyniesie to określony cel. Odnośnie zmian personalnych, kadra jest prawie gotowa. Brane są pod uwagę jeszcze 2-3 nazwiska, natomiast pozostali zawodnicy potwierdzili dobrą dyspozycję. Najbliższe plany to zgrupowanie w Pruszkowie, które będzie trwało od 5 do 8 grudnia oraz mecze eliminacyjne przewidziane na 10-13 grudnia” – powiedział po spotkaniu trener Reprezentacji Polski w futsalu Andrzej Bianga.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w Anglii. Warunki jakie stworzyła nam Angielska Federacja Piłki Nożnej były na najwyższym poziomie. Przebywaliśmy w jednym z najnowocześniejszych obiektów treningowych na świecie i każdy aspekt naszego pobytu dopięty był na ostatni guzik. Bardzo się cieszę z uzyskanych wyników, ponieważ drużyna angielska poczyniła olbrzymie postępy w ostatnim czasie i awans do eliminacji Mistrzostw Świata nie był dziełem przypadku” - podsumował Przewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej Bogdan Duraj.

Sobota, 14 listopad 2015

Anglia – Polska 1:2 (bramki: Ian Parkes – Adrian Skrzypek, Adrian Pater)

Niedziela, 15 listopad 2015
Anglia – Polska 1:6 (bramki: Max Kilman – Igor Sobalczyk (dwie), Tomasz Kriezel (dwie), Łukasz Biel, Mikołaj Zastawnik)

Żółte kartki: Ian Parkes, Stuart Cook – Sebastian Wojciechowski, Robert Gładczak, Łukasz Biel
Sędziowali: Peter Nurse oraz Ben Judd.

Polska: 1. Rafał Krzyśka, 2. Sebastian Wojciechowski, 3. Krzysztof Piskorz, 4. Adrian Pater, 5. Igor Sobalczyk (kapitan), 6. Mikołaj Zastawnik, 7. Marcin Mikołajewicz, 8. Robert Gładczak, 9. Łukasz Biel, 10. Daniel Krawczyk, 11. Rafał Franz, 12. Bartłomiej Nawrat, 13. Tomasz Kriezel, 14. Adrian Skrzypek.
Trener: Andrzej Bianga
Asystent trenera: Błażej Korczyński

Anglia: 1. Jordan Parker, 2. Russell Goldstein, 3. Agon Rexha, 4. Doug Reed, 5. Max Kilman, 6. Ian Parkes (kapitan), 7. Joe Kenny, 8. Luke Ballinger, 9. Mark Croft, 10. James Webb, 11. Richard Ward, 12. Stuart Cook, 13. Thomas Dennis, 14. Arthur Rodgers
Trener: Pete Sturges
Asystent trenera: Mike Skubala

W 22 osobowej ekipie przebywającej w Anglii oprócz zawodników i trenerów znaleźli się również: Krzysztof Stasiak (analityk), Łukasz Białek (lekarz), Andrzej Kwiatkowski (fizjoterapeuta), Dawid Kołodziejczyk (kierownik drużyny), Marcin Synoradzki (przedstawiciel klubów Futsal Ekstraklasa) oraz Bogdan Duraj (Przewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej).